Montessori Yatak ve Montessori Bebek Odası Nasıl Hazırlanır? – 3 Temel İlke

Ninni Perisi Montessori Yatak Maya

Montessori yatak denince, Montessori eğitim sistemine ilgi duyan ve çocuğuna buna uygun bir oda dekore etmek isteyen ebeveynlerin aklına birçok soru geliyor. Aslında Montessori bebek odası hazırlamak oldukça kolay. İşte size hemen uygulanabilir ipuçları:

Montessori yaklaşımı ülkemizde hızla yaygınlaşan, ebeveynlerin oldukça ilgisini çeken ve bir o kadar da yanlış anlaşılmaya açık bir eğitim metodu. Ülkemizde Montessori eğitim sisteminin sadece finansal durumu iyi olan ailelerin uygulayabileceği bir metot algısı var. Bu yanlış yaklaşımın uzantısı olarak Montessori çocuk odası her yerde bulunamayan, pahalı materyallerle donatılmış, asla dışına çıkılamayacak mutlak dekorasyon kuralları olan bir yaşam alanı olarak akıllarımızda yer ediyor. Oysa Montessori çocuk odası her ailenin çocuğuna sağlayabileceği basit malzemelerden oluşuyor. Burada üç temel prensibe dikkat etmek önemli . Erişebilirlik, sadelik ve ilgi alanları. Haydi gelin Montessori yatak odasında önemli olan bu üç temel noktadan ilkini ve en önemlisini ele alalım.

Erişilebilirlik

Montessori’nin öncelikli amaçlarından biri çocuğun kendine yetmesi, ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi. Bu sebeple Montessori çocuk odasında eşyaların çocuk tarafından ulaşılabilir olması, ebeveynleri yanında olmasa bile kullanılabilmesi önemli.

Erişilebilirlik kavramını biraz daha detaylandırmak istersek… Çocuğun kullandığı eşyalar, kolayca erişebileceği yükseklikte yerleştirilmiş olmalı.

Basitçe alçak dolaplar, ulaşabileceği yükseklikte düzenlenmiş kitap ve oyuncaklar, kendi boyuna uygun dolaplar, minik masa sandalyelerden oluşan bir oda diyebiliriz. Bu noktada en önemli eşya tabi ki  çocuğun hem uyuduğu hem oynadığı çok fazla zaman geçirdiği yatak. Çocuk anne babasından yardım almadan yatağına çıkabilmeli, sabah uyanınca düzgün olmasa da kendi yatağını toplayabilmeli. Çocuğun yaşına göre kendi başına tırmanabileceği bir yatak işe yarayacaktır. Burada amaç çocuğun bağımsız şekilde kendi yatağına erişebilmesine olanak sağlamak.

İşte Ninni Perisi Montessori Yatak’tan Montessori çocuk odasına en yakışan örnekler. Haydi hemen Montessori yatak seçeneklerimize göz at!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beş + on sekiz =

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?