Maria Montessori’nin Gözünden Montessori Eğitim Sistemi

Çocuk herşeyi mümkün kılar, medeniyet onun elleri üzerinde yükselir.

Pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori aynı zamanda İtalya’nın ilk kadın doktorudur. Maria Montessori bugün bildiğimiz Montessori eğitiminin temellerini 1900’lü yılların başında çocukların bireyselliğine dayanan bir pedagoji geliştirerek attı. Maria Montessori, detaylı gözlemleri sonrasında sanılanın aksine çocukların ödül ve cezadan, yetişkinlerin programladığı eğitim yaklaşımlarından, hatta oyuncaklardan, şeker çikolatadan hoşlanmadıklarını tespit etti.

Montessori eğitim sisteminin ana öğesi özgür seçim ve her çocuğun başkalarıyla karşılaştırılmadan dayatılan programa göre değil aksine kendi hızında ilerlemesidir. Bu amaçla tamamen çocuk için hazırlanmış güvenli bir çevrede bireye özgü bir eğitim verilir. Hatta bu eğitimi çocuk kendi isteğine zevkine eğilimlerine ve kendi sınırlarına göre kendisi alır.

Klasik eğitim anlayışından farklı uygulanan Montessori eğitim sisteminde toz almak, masa temizlemek, oyuncakları kutularına yerleştirmek, düğme iliklemek ya da fermuar çekmek gibi günlük yaşam aktiviteleri ile çocuk hem el-göz koordinasyonunu geliştirir hem de el bilek ve parmak kaslarını güçlendirir. Çocuklar, Montessori eğitim sisteminde tüm faaliyetleri deneme- yanılma yöntemiyle ve uygulamalarla öğrenir.

Montessori, duyuların eğitimi üzerinde özellikle duran, tüm duyu organları için eğitici ve geliştirici materyaller üretmiş bir sistemdir. Soyut matematiksel kavramları somut hale getirerek sayısal ve analitik düşünmeyi geliştirirken, coğrafya gibi konuları çocukların duyularıyla öğrenmesini sağlayan bir metotdur.

Montessori eğitim sisteminde her çocuğun kendine has bireysel farklılıkları ve hızına göre eğitim alması gerekliliği savunulur. Montessori eğitim sisteminde çocuklar özgürce hareket ederek, kendi seçtikleri eğitici materyallerle, kendi istedikleri sürede meşgul olurlar ve sonrasında sınav, ödül, ceza gibi ölçümlemeler yerine her çocuğun gelişimi kendi içerisinde değerlendirilir.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?