Montessori Eğitimi’nde Özgürlük

Merkezine çocuğu koyan programların temeli çocuğun aktif şekilde öğrenen olmasına, öğrenmeye giden yolları kendi iradesiyleyle seçmesine, öğrenme sürecinde sorumlu ve özgür olmasına ve ebeveynlerinin iyi birer yol gösterici olmasına dayanır. Merkezine çocuğu koyan yaklaşımlar incelendiğinde özgürlük kavramının bir hayli ön planda olduğu görülmektedir.

Öyleyse bu bağlamda çocuğun özgür olması ne anlama gelir? Özgür çocuk istediği zamanda her istediğini yapabilir mi? Nasıl bir ortam veya plan özgür çocuğa uygundur? Buradan hareketle gelin Montessori eğitiminin bu sorulara verdiği cevaplara birlikte göz atalım.

Montessori sisteminde birçok özgürlükçü eğitim anlayışında olduğu gibi çocuk odak noktasıdır ve çocuğun özgürlüğü savunulur. Bu çocuğun kendi kendine öğrenmede özgür olmasını temel alan bir yaklaşımdır. Maria Montessori’nin deyimiyle “Özgürlük her şeyin temelidir” ve tüm eğitim felsefesini özgürlüğün gerçek şekli olarak tanımlar. Burada söz edilen özgürlük, yasal ya da politik anlamda bir özgürlükten çok kişinin kendine hakim olma yetisi olarak veya iç disiplini gelişmiş kişilerin kendi için doğru seçimler yapma ve mantıklı düşünebilme yeteneği olarak da açıklanabilir.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?