Montessori Yatak için İç Yatak Seçimi

Montessori Yatak alırken tüm annelerin aklına takılan en önemli sorulardan biri de hangi iç yatağın doğru tercih olacağı sorusu. Bu soruya birçok yerde fırsat yaratıp bilgi vermeye çalışıyoruz. Burada da tüm bilgileri derleyelim elinizin altında olsun istedik. İşte bebek ve çocuk yatakları tercihindeki püf noktalar ve artısıyla eksisiyle yaylı, lateks, yün, pamuk, visko tüm yataklar 🙂

Hem bebek hem de çocuk yataklarında aslında biz ebeveynlerin beklentileri aynıdır. Sağlıklı, konforlu ve kaliteli mışıl mışıl bir uyku ile bebeğimizin/çocuğumuzun gelişimini desteklemek. Uzmanlar bu temel ihtiyacı karşılamak için en uygun yatakların ne çok sert ne de çok yumuşak, orta sertlikteki yataklar olduğunu belirtiyorlar. Gelin birçok yerde karşımıza çıkan yatakları bebek ve çocuklarımız için her yönüyle değerlendirelim.

Visko Yataklar

Visko, oturduğunuzda ya da yattığınızda vücudunuzun şeklini alan süngerdir. Visko malzemenin elastik yapısı sayesinde yatak yumuşaktır. Elastik yapısı sebebiyle %100 visko sünger ile yatak üretilmemektedir. Bu yüzden visko yataklar, visko ve soft sünger karışımından elde edilirler. Yay içermedikleri ve omurgayı destekledikleri için visko yataklar ortopedik yataklardır. Ayrıca bakteri oluşumu için uygun yapıda olmadıkları için anti allerjiktirler. Her ne kadar biz yetişkinler bu yatakta çok rahat etsek de, bebek ve çocuklar için visko yataklar önerilmez. Yumuşak ve vücudun şeklini alan yapısı nedeniyle bebek ve çocuklar yatağın içine gömülebilirler ve bu durum boğulma riski oluşturabilir. Ayrıca viskonun vücudun şeklini alan yapısı hala gelişmekte olan bebek ve çocukların omurga sağlığı açısından önerilmez. Ayrıca viskonun kimyasal bir malzeme oluşu da bebek ve çocuk yataklarında pek tercih edilmemesinin bir diğer nedenidir. İşte bu nedenlerle biz de Ninni Perisi olarak Montessori yatağınızın iç yatağını seçerken visko yataklardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Lateks Yataklar

Lateks, ağaçtan elde edilen doğal kauçuk suyunun birtakım işlemlerden geçirilerek süngere dönüştürülmesi ile ortaya çıkan bir materyaldir. Birçok marka tamamen doğal ve tamamen sentetik lateks yataklarla karşımıza çıkar. Yüzde yüz doğal lateks yataklar genelde diğer yatak yataklara ve sentetik karışımlı lateks yataklara oranla daha yüksek fiyatlıdır.

Lateks yatakların en belirgin özelliği yapısındaki geniş hava kanallarıyla hava akışına olanak sağlamasıdır. Bu sayede alerji riski minimumdadır. En sık rastlanan lateks yataklar tamamen doğal olmasa bile büyük bir kısmı doğal içerikli malzemeden üretilir, bu nedenle visko ve yaylı yataklara göre daha organik olduğu söylenebilir. Tüm bu özellikleriyle lateks yataklar günümüzde uzmanların en çok önerdiği bebek yatağı olarak öne çıkmaktadır. Biz de Ninni Perisi olarak Montessori yataklarınızın iç yatak seçiminde lateks yatakları öneriyoruz.

Pamuk ve Yün Yataklar

Bildiğimiz en eski ve belki çoğumuzun büyüdüğü yataklar pamuk veya yündür. Pamuğun doğal bir malzeme oluşu bebek ve çocuk yatağı olarak tercih edilmesini kolaylaştırsa da alerjiye sebep olduğu bilinen tüm organizmalar pamuk ve yün içinde kolaylıkla barınabilir. Ayrıca uykuda vücudu desteklemekte zayıf kaldıkları ve zamanla inceldikleri de bilinmektedir. Pamuk ve yün yatakları temizlemek de malesef oldukça güçtür. Tüm bu sebepler nedeniyle günümüzde pamuk ve yün yataklar artık çok daha az tercih edilmektedir.

Yaylı Yataklar

Yaylı yataklarda ana dolgu malzemesi adından da anlaşılacağı üzere çelik yaylar ve bu yayları destekleyen sünger ve elyaf malzemelerdir. Bu şekilde yatağın vücuda destek verme ve esneme özellikleri artırılır. Bebek ve çocuklar için en ideal yataklar yukarıda da belirttiğimiz üzere lateks yataklar olsa da maliyeti nedeniyle orta sertlikteki yaylı yataklar da alternatif olarak tercih edilebilir.

Tüm bebeklere sağlıklı mutlu uykular, tatlı güzel rüyalar diliyoruz

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?