Mutlu Çocukların Eğitimi – Montessori Eğitimi

Biz yetişkinlerin gün geçtikçe çocuklarımızdan beklentisi artıyor sanki ne dersiniz? Daha anne karnındayken hayatlarını öngörüp planlamaya, eğitimleri için telaşlanmaya başlıyoruz. Ne zaman yürüyecek, ne kadar yetenekli olacak, okuma yazmayı ne zaman öğrenecek, hangi okula gidecek, kaç dil öğrenecek, hangi mesleği seçecek? Bu soruları tahmin edeceğiniz gibi çok ama çok çoğaltmak mümkün 🙂 Bunca plan arasında en önemli soruyu kaçırıyor olabilir miyiz? Çocuklarımız ne kadar mutlu olacak?

Eğitimin kalitesi çocuğun yapabildikleriyle mi ölçülmeli gerçekten? Veya “diğer çocuklar”dan ne kadar ileride olduğuyla mı? Maria Montessori bundan yüz yıl önce doğru cevabı bulmuş ve bizlere söylemiştir aslında. “Bir eğitimin başarı kriteri, çocuğun ne kadar mutlu olduğudur” der Maria Montessori. Çocukları mutlu etmek sandığımızdan kolaydır. Çünkü mutlu olmak için gereksinim duydukları herşey onlarda doğuştan hali hazırda mevcuttur! Merak içgüdüsü, başarının getirdiği haz, bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji, dünyayı anlamlandırma gayreti… Montessori eğitimi gibi doğru eğitim sistemleri çocuğa tüm bu yetilerini kullanmasını ve geliştirmesini sağlayan eğitim sistemleridir. Montessori eğitim sistemi aynı zamanda çocuğu kendi potansiyelinin tamamını ortaya koyması için destekleyen eğitim sistemidir.

Öğrenmekten keyif alan, araştıran, dünyayı merak edip sorgulayan, kendi kendine yetebilen, saygı gören, huzur dolu bir ortamda hayatı deneyimleyen çocuk “mutlu”dur. Ve tabi ki mutlu çocuklar, mutlu geleceğin anahtarıdır 🙂

Montessorili Günler

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

on iki − Dört =

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?