Montessori Eğitimi’nde Çocuk Gelişim Evreleri – 4

Maria Montessori, araştırmalarının sonunda çocukların ilgileri, yetenekleri ve gereksinimlerinin belli başlı gelişim evrelerinde gruplandığını ortaya koymuştur. Buna göre Montessori gelişim evreleri şu şekilde sıralanır:

Birinci Evre            0-6 yaş

İkinci Evre             6-12 yaş

Üçüncü Evre        12-18 yaş

Dördüncü Evre    18-24 yaş

Çocuk, tüm bu evreler boyunca belirli alanlara konsantre olarak yeni şeyler öğrenir ve kendini geliştirir.

Bugün Montessori eğitiminin son evresi olan dördüncü evreyi detaylı şekilde ele alacağız.

  1. Evre 18-24 Yaş

Maria Montessori’ye göre çocukluğun son evresi dördüncü evre olan 18 ila 24 yaş arası evredir. Bu dönem tek düze gelişim aşamasıdır. Hayat önceki dönemlere kıyasla daha hızlı geçmeye başlar. Genellikler mutlu bir dönem olması beklenir. Bu dönemdeki çocuk artık önündeki fırsatların farkındadır ve girişimci olduğu dönemdir. Çocuklar yine bu dönemde bakış açılarını ve vizyonlarını genişletirler.

Biz yetişkinler Montessori eğitiminin tüm bu 4 çocukluk evresine ait söz ettiğimiz özelliklerini bilerek ve bu özelliklere uygun ortamları oluşturarak çocuklarımızı hem daha bilinçli hem de hepimiz için daha kolay ve keyifli bir biçimde eğitebiliriz. Tüm bu dönemlerin en öne çıkan noktası çocuğun gelişim evrelerini uyaranlar bakımından zengin ortamlarda ve bilinçli bir şekilde geçirebilmesi gerekliliğidir. Çocuk bu çeşitlilik ve zenginlikten birçok açıdan beslenir ve gelişir. Bu süreçte biz yetişkinlerin temel görevi çocuğa bu fırsatı yaratmak olmalıdır. Aslında her çocuk ihtiyaçlarını haber verecek davranışları gösterir. Eğer çocuğu dikkatlice gözlemlersek bu ihtiyaçları kolayca belirleyebilir ve gerekli aksiyonu alabiliriz.

Herkese bol Montessorili günler!

Sevgiler

Ninni Perisi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?