Montessori Eğitimi’nde Çocuk Gelişim Evreleri – 1

Maria Montessori, araştırmalarının sonunda çocukların ilgileri, yetenekleri ve gereksinimlerinin belli başlı gelişim evrelerinde gruplandığını ortaya koymuştur. Buna göre Montessori gelişim evreleri şu şekilde sıralanır:

Birinci Evre               0-6 yaş

İkinci Evre                 6-12 yaş

Üçüncü Evre            12-18 yaş

Dördüncü Evre      18-24 yaş

Çocuk, tüm bu evreler boyunca belirli alanlara konsantre olarak yeni şeyler öğrenir ve kendini geliştirir.

Biz bugün Montessori eğitiminin birinci evresini detaylı şekilde ele alacağız.

 1. Evre 0-6 Yaş

Maria Montessori bu dönemi, 0-3 yaş ve 3-6 yaş olmak üzere iki alt döneme ayırır. Bu iki alt evredeki çocukların, çok özel kavrama yetenekleriyle donatıldığını belirtir. 0-6 yaş arasındaki çocukların, endokrin-hormon salgıları çok aktiftir ve beyinlerindeki nöronların çok hızlı hareket eder. Bu nedenle Maria Montessori bu evreyi öğrenmenin en yoğun olduğu evre olarak görür. Çocuk bilgiye tamamen açık, ilgili ve öğrenmeye istekli bir durumdadır. Buna bağlı olarak da çocuğun öğrenmesi oldukça kolaydır. Beyin bilgiyi adeta emerek alır ve saklar. Dolayısıyla bu dönemde öğrenilmeyen veya eksik öğrenilen tüm bilgi ve becerileri sonradan kazanmak oldukça zor ve zahmetlidir. Montessori, yaptığı araştırmalarla yeni bir dili kolay ve zahmetsizce öğrenebilmek için 0-6 yaş aralığının en ideal dönem olduğu ortaya konmuştur. Dolayısıyla bu dönemde çocuğu farklı dillerin gelişimsel uyarıcılarına maruz bırakmak çocuğun kolayca yeni bir dil öğrenmesini sağlayacktır.

Yine aynı 0-3 yaş döneminde kişiliğin ve bireyselleşmenin temelleri atılır. Çocuğun hayal gücü, yaratıcılığı, dil becerileri, iradesi, zekası ve itaat yetileri gelişir. 0-3 yaş arası evre bilinçdışı dönem olarak kabul edilir. Çocuk bu dönemde çevreden edindiği izlenimler ve zihninin emici gücüyle öğrenir. Hareket etmek için duyarlılık kazanan çocukta, sırasıyla el  koordinasyonu ve dengede durma becerisi gelişir ve çocuk yürümeye başlar. Vücut koordinasyonundaki gelişim, ve işitme duyusuyla da desteklenir ve çocuk konuşmaya başlar. Bu dönemde çocuğa olabildiğince birbirinden farklı ve çok sayıda uyaran vermek en doğru yaklaşım olacaktır. Çünkü bu zihinsel gelişimi önemli derecede etkiler. Sosyal açıdan değerlendirildiğinde 0-3 yaş dönemi çocuğun henüz sosyal olmadığı bir dönemdir.

3-6 yaş arasındaki ikinci alt evre ise, çocuğun çevreden aldığı izlenimleri analiz etmeye başladığı dönemdir. Çocuk, bilinçdışı dönemden bilinçli döneme geçer ve bilinçdışı öğrendiklerini anlamlandırmaya, sebep sonuç ilişkisi kurmaya başlar. Önceki dönemde bilinçdışıyla elde ettiği kazanımları günceller ve geliştirir. Bu dönemin bir diğer öne çıkan özelliği çocuğun sosyalleşme ihtiyacıdır. 3-6 yaş aralığında çocuğun bir gruba katılma ve bu gruba sosyal uyum sağlama ihtiyacı büyük önem kazanır. Bu nedenle bu dönemde çocuğu mümkün olduğunca diğer çocuklarla bir araya gelebileceği ortamlarda bulundurmak, yeni arkadaşlar edinmesini desteklemek, farklı farklı çocuk gruplarının olduğu parkları, oyun alanlarını ziyaret edip çeşitli arkadaş grupları ve oyun grupları edinmesini sağlamak son derece önemlidir.

Montessori eğitim felsefesine göre 0-6 yaş evresi her anlamda çocuğun ilerleyen dönemdeki zihinsel ve duygusal kapasitesi açısından en belirleyici dönemdir. Bu nedenle çok hassas olunması ve özen gösterilmesi gerekir.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?