Bebeğinizin Beşikten Montessori Yatağına Geçişini Kolaylaştıran Öneriler

Aylardır yanınızdaki beşikte zaman zaman da eşinizle aranızda yatan bebeğinizin odasını ayırmak ve onu odasındaki yeni tatlı Montessori yatağına alıştırmak mı istiyorsunuz? İşte size hayatınızı kolaylaştıracak 5 öneri 🙂

  1. Bebeğinizin Montessori yatağında rahat uyuyup uyumayacağı aslında uyku geçmişi ile doğrudan ilgilidir. Eğer bebeğiniz geceleri çok sık uyanıyor ve uykuya dalmakta zorlanıyorsa bu konuları Montessori yatağa geçiş yapmadan önce çözmek daha doğru olacaktır.
  2. Bebeğinizin kişiliği ve mizacı, her konuda olduğu gibi Montessori yatağına ne kadar kolay adapte olacağı konusunda da belirleyici rol oynayacaktır. Çocuğunuz çok enerjikse veya çok inatçı bir yapısı varsa ilk günler biraz zorlayıcı olabilir. Onu zaman zaman yataktan kalkıp oyuncaklarının içine dalmış halde bulabilirsiniz. Bu son derece doğal. Siz sabırlı olup, kararlı davranırsanız çocuğunuz da sınırları anlayıp kısa sürede adapte olacaktır.
  3. Çocuğunuzun uyku düzenini bozmadan odanızı ayırmak ve Montessori yatağına geçmek istiyorsanız sabırlı ve kararlı olmanızı öneririz. Bu dönem tahmininizden zor ve uzun olabilir. Bu süreçte önemli olan çocuğunuzun siz yan odadayken de kendini güvende hissetmesini sağlamaktır. Bunun için birkaç gece o uyandıkça yanına gidip sakinleştirmeniz gerekebilir. Siz tutarlı davrandığınız sürece, çocuğunuz da yeni düzeni kabul edip uyum gösterecektir.
  4. Çocuklar yatağa yatma ve yatakta kalarak uyuma gibi sınırları anlamaya gelişimsel olarak henüz hazır olmayabilirler. Çocuğunuza uyku zamanı kavramını oluşturmak istiyorsanız sadece Montessori yatağında uyuyacağı zaman yanına alacağı bir uyku arkadaşı edinebilirsiniz. Bu onu hem güvende hissettirecek, hem de ona uyku zamanının geldiğini kolayca anlatmanıza yardımcı olacaktır.
  5. Bazen beşikten Montessori yatağına geçişi biraz daha küçük adımlarla alıştıra alıştıra yapmak gerekebilir. Çocuğunuzun buna ihtiyaç duyacağını düşünüyorsanız Montessori yatağınızı biraz erken edinmenizde fayda var. Bebeğinizi ilk önce yatakta oyunlar oynayarak yatağa alıştırmaya başlayabilirsiniz. Sonra gündüz uykularını bu yatakta uyutarak ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Gündüz uykularını düzenli bir şekilde Montessori yatağında uyumaya başladıktan sonra son aşama olan gece uykularına alıştırmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir × İki =

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?