Ninni Perisi Mini Karşılaştırma: Montessori Eğitimi ve Geleneksel Eğitim Metodu

KONUMONTESSORİ EĞİTİMİGELENEKSEL EĞİTİM METODU
AğırlıkSosyal ve algısal gelişimEzber yöntemi
Ebeveyn SorumluluğuYardıma ihtiyaç duyduğunda çocuğu yönlendirmek ve ona rehberlik etmekÇocuğu kontrol ederek koruyup kollamak
DisiplinMontessori eğitimi süreci boyunca kendiliğinden gelişmesi sağlanırEbeveyn otoritesiyle sağlanır
Yaş GruplarıFarklı yaş grupları bir arada eğitilebilirSadece aynı yaştaki çocuklara yönelik bir metottur.
AktiviteÇocuk kendi ilgi alanlarına göre ne yapacağını, hangi yönde gelişeceğini kendi belirler.Çocuğun ne ile ilgileneceğini ebeveyni belirler.
Kavramları ÖğrenmeÇocuk kavramları başta kendi ölçülerine göre hazırlanmış Montessori odasında olmak üzere, günlük aktivitelerinden, kitaplarından ve kişisel eğitim materyallerinden kendi başına deneyimleyerek öğrenirÇocuk kavramları ebeveynlerinin öğretilerinden öğrenir
Oyun ZamanıÇocuk oyun oynarken öğrenir ve gelişir.Çocuğun oyuna ve eğitime ayrılan zamanı birbirinden ayrışır.
Hata YapmaÇocuk hatasını ilgilendiği materyalin geri bildiriminden kendi başına deneyimleyerek öğrenirÇocuk hatasını öğretmeni veya ebeveynlerinin sözlü geri bildirimleriyle öğrenir.
Öğrenme MotivasyonuÇocuğun tekrarlama ve içsel başarma duygusu beslenip güçlendirilerek sağlamlaştırılmaya çalışılır.Ezber, tekrar ve sonuca dayalı ödül-ceza sistemiyle oluşturulmaya çalışılır.
Kişisel ve Çevresel BakımÇocuk Montessori eğitimiyle kişisel ve çevresel bakımını yapmayı 5 duyuya ilişkin çok yönlü materyaller ile kendi kendine öğrenirÇocuk kişisel ve çevresel bakımına dair bir eğitim almaz. Bu işler ebeveynlerin görevi olarak değerlendirilir.

 

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?