Ninni Perisi Mini Karşılaştırma: Montessori Eğitimi ve Geleneksel Eğitim Metodu

KONU MONTESSORİ EĞİTİMİ GELENEKSEL EĞİTİM METODU
Ağırlık Sosyal ve algısal gelişim Ezber yöntemi
Ebeveyn Sorumluluğu Yardıma ihtiyaç duyduğunda çocuğu yönlendirmek ve ona rehberlik etmek Çocuğu kontrol ederek koruyup kollamak
Disiplin Montessori eğitimi süreci boyunca kendiliğinden gelişmesi sağlanır Ebeveyn otoritesiyle sağlanır
Yaş Grupları Farklı yaş grupları bir arada eğitilebilir Sadece aynı yaştaki çocuklara yönelik bir metottur.
Aktivite Çocuk kendi ilgi alanlarına göre ne yapacağını, hangi yönde gelişeceğini kendi belirler. Çocuğun ne ile ilgileneceğini ebeveyni belirler.
Kavramları Öğrenme Çocuk kavramları başta kendi ölçülerine göre hazırlanmış Montessori odasında olmak üzere, günlük aktivitelerinden, kitaplarından ve kişisel eğitim materyallerinden kendi başına deneyimleyerek öğrenir Çocuk kavramları ebeveynlerinin öğretilerinden öğrenir
Oyun Zamanı Çocuk oyun oynarken öğrenir ve gelişir. Çocuğun oyuna ve eğitime ayrılan zamanı birbirinden ayrışır.
Hata Yapma Çocuk hatasını ilgilendiği materyalin geri bildiriminden kendi başına deneyimleyerek öğrenir Çocuk hatasını öğretmeni veya ebeveynlerinin sözlü geri bildirimleriyle öğrenir.
Öğrenme Motivasyonu Çocuğun tekrarlama ve içsel başarma duygusu beslenip güçlendirilerek sağlamlaştırılmaya çalışılır. Ezber, tekrar ve sonuca dayalı ödül-ceza sistemiyle oluşturulmaya çalışılır.
Kişisel ve Çevresel Bakım Çocuk Montessori eğitimiyle kişisel ve çevresel bakımını yapmayı 5 duyuya ilişkin çok yönlü materyaller ile kendi kendine öğrenir Çocuk kişisel ve çevresel bakımına dair bir eğitim almaz. Bu işler ebeveynlerin görevi olarak değerlendirilir.

 

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + eighteen =

WhatsApp chat