10 Basit Montessori İp Ucu

1. Çocuğunuzun yaptıklarına gerçek ve samimi ilgi gösterin.
2. Çocuğunuzun ilgi alanlarını belirleyebilmek için Montessori eğitimi vermenin yanı sıra onu müzelere, kütüphanelere, tiyatrolara ve parklara götürerek çocuğunuzu gözlemleyin.
3. Çocuğunuzun yaratıcı bir şekilde oynamasına bolca zaman ayırın. Onun bu deneyimini bölmemeye çalışın. Çocuklar oynayarak zannedildiğinden çok daha fazla şey öğrenirler. Maria Montessori de çocuk ve oyun ilişkisini “Oyun çocuğun işidir” cümlesiyle açıklar.
4. Çocuğunuzda özgürce güvenin – tabi ki sınırları siz belirleyin.
5. Helikoterler gibi devamlı çocuğunun tepesinde dolanan ebeveynler olmaktan uzak durmaya çalışın..
6. Çocuklar tekrarı severler. Onlar tekrar yoluyla kendilerini geliştirir ve mükemmelleştirirler. Böyle zamanlarda çocuğunuzu kendine haline bırakarak rahatsız etmemeye özen gösterin.
7. Çocuğunuzu olması gerektiğinden fazla överseniz ona gelişim alanı bırakmamış olursunuz. Oysa Montessori eğitimi ile siz çocuğunuzu kendi iç motivasyonu yüksek olan bir birey olarak yetiştirmek istyorsunuz.
8. Çocuğunuzun özgür olmasına izin verin. Kendi başına yapmasına yardımcı olun.
9. Ona okuma aşkı aşılayın. Bunun için en etkili yol ona mümkün olan her fırsatta kitap okumanızdır.
10. Çocuğunuzu ufak adımlarla ev işlerine alıştırın ve bunu yaparken bir ödül-ceza mekanizması kullanmayın. Ne demiştik Montessori eğitimi ile kendiliğinden iç motivasyonu yüksek çocuklar yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir × Dört =

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?