Renklerin Dekorasyondaki ve Çocuk Gelişimindeki Etkileri – SARI

Enerjik SARI
Canlılık etkisiyle öne çıkan sarı, sinir sistemini aktive ederek enerjinin kaslara taşınmasını destekler. Göze hızla çarpan ve diğer renklerden kolayca ayrışan sarı aynı zamanda zekanın rengidir. Sarının açık uçuk tonları eğlenceyi ,neşeyi ve keyfi de simgelerken, altın sarısı onur ve sadakati temsil eder.

Sarının Dekorasyondaki Etkileri
Vurgulamak istediğiniz ve göze çarpıp öne çıkmasını istediğiniz her noktada sarı rengi kullanabilirsiniz. Sarı aynı zamanda az ışıklı ve geniş ortamlar için de idealdir. Çalışma ortamlarında kullanılan sarı rengin ise verimliliği artırdığı gözlemlenmiştir.

Sarının Psikolojik Etkileri
Sarı renk, umutsuzluğu ortadan kaldırarak yerine neşe ve enerji verir; yaşam sevincini artırıcı etkisi vardır.

Sarının Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri
Sarı çocukların kayıtsız kalamayacağı kadar kendini belli eden ve çarpıcı özelliğ e sahip bir renktir. Algının odaklanması, sözcüklerin ve rakamların hatırlanması gibi zihinsel aktivitelerde oldukça etkili bir renktir. Sarı dikkat çektiği için harekete geçmeden önce düşünmeyi hatırlatır. Hem öğrenme sürecinde olumlu bir ortam yarattığı hem de iletişimi geliştirdiği için çocukların oyun alanlarında ve ders çalışma odalarında aydınlatma için mutlaka sarı renk tercih edilmelidir.
Sarı o kadar arlak bir renktir ki, az miktarda kullanılsa bile zihni harekete geçirir ve ruhu besler. Özellikle limon sarısı, aile içi eğlenceli aktivitelere yönlendirir ve empati yeteneğiyle birlikte başkalarına karşı düşünceli olma yaklaşımını geliştirir.
Altın sarısı, çocukların bir işi keyifle yapmalarına ve sonuç odaklı ilerleyerek hedefleirne ulaşmalarına yardımcı olur. Ayrıca parlak sarı, özellikle küçük çocukların hoşuna gider ve olumsuz koşullarla duygusal yönden baş edebilmeleri için onları destekler.

 

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?