Montessori Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Montessori eğitimi ilginizi çekiyor ve bebeğinize / çocuğunuza Montessori eğitimine uygun hem şık hem fonksiyonel bir bebek odası dekore etmeye karar verdiniz. Montessori yatak alarak başlamak istiyorsunuz ama tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O halde şu an tam da ihtiyacınız olan yazıyı okuyorsunuz 🙂 Haydi gelin Montessori yatak alırken hep aklımızın bir kenarında tutmamız gereken 3 temel prensibe birlikte göz atalım.

  1. Güvenlik
  2. Ulaşılabilirlik
  3. İlgi Alanları

Güvenlik

Hangi eğitim felsefesini benimseyip bebeğinizi yetiştirmek isterseniz isteyin biliyoruz ki sizin için birincil önemli olan şey bebeğinizin güvenliği. Bu nedenle Ninni Perisi Ekibi olarak biz de kurum ilkelerimizin en başına güveni koyuyoruz. Bu ilkemizden yola çıkarak dünyada en özel ağaçlar arasında gösterilen A+ kalitede Finlandiya çam ağacı ile çalışıyoruz. Siz ailelerimize en kaliteli Montessori mobilyaları ve dekorasyon objelerini hazırlarken sadece Finlandiya çam ağacını kullanıyoruz. Ayrıca çok daha zahmetli olmasına rağmen Montessori yataklarımızı 7cm kalınlığındaki ağaçlarla hazırlıyoruz. Bu sayede en yatak üstünde zıplamayı seven, en yatağın tepesine tırmanıp kirişlerinden sarkmaya bayılan afacanları bile iç huzuruyla Ninni Perisi Montessori yataklarına emanet edebilirsiniz 🙂

Ulaşılabilirlik

Maria Montessori’nin deyimiyle “Çocuğa kendi başına kullanabileceği bir ortam vermeliyiz: Kendi açabileceği çekmeceler, kendi kullanabileceği gündelik eşyalar, kendi katlayıp-yayabileceği sevimli bir battaniyenin altında uyuyayacağı bir yatak… Ona, içinde yaşayabileceği ve oynayabileceği bir ortam vermeliyiz; sonra da onun kendi ellerini bütün gün kullanmasını gözlemeli, akşam kendi başına kıyafetlerini değiştirmesini ve kendi başına yatağına uzanmasını sabırla beklemeliyiz.”

Hep söylediğimiz gibi Montessori eğitimi temelde kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine yeten, özgüvenli bireyler yetiştirmeyi hedefler. Ninni Perisi Ekibi olarak Maria Montessori’nin sözlerini temel alıp,  çocuğunuza sizin desteğiniz olmadan kendi başına güvenli bir şekilde üstüne çıkıp oyun oynayabileceği ve yine tek başına uzanıp tatlı rüyalara dalabileceği yükseklikte bir Montessori yatak almanızı öneriyoruz.

İlgi Alanları

Yine Maria Montessori diyor ki “Çocukları izleyin, onlar ne yapmaları, neleri geliştirmeleri ve hangi alanda uğraşmaları gerektiğini size gösterecektir. Bir nesne ile uğraşan çocukların amacı kesinlikle “öğrenmek” değildir, onlar iç dünyalarından gelen ihtiyaçlar doğrutusunda o nesneye ilgi gösterir. Bu ihtiyaçların mutlaka farkına varılmalı ve geliştirilmeleri sağlanmalıdır.” O halde Montessori yatak alırken, yatağın üzerine ya da yakınına ulaşılabilir bir şekilde bebeğinizin ilgisini çeken, onun gelişimini destekleyecek materyalleri koymayı da unutmayalım 🙂

Sevgiler

Montessorili günler

Ninni Perisi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?