Bebeğimi ne zaman ayrı odada Montessori yatağında uyutmalıyım?

Çocukların gelişimindeki en önemli konulardan biri anne babasıyla uyuyan çocuğun yatağını ayırmak. Sizlerin Ninni Perisi ekibine en sık yönelttiğiniz sorulardan biri de ne zaman bebeğin odasının ayrılıp bebeğin Montessori yatak kullanımına geçmesi gerektiği. Durum bu olunca Ninni Perisi Ekibi olarak konuya daha detaylı bir açıklama getirmek istedik J İşte derlediklerimiz…

Çocuk eğitimi ve gelişimine dair her konuda farklı yaklaşımlar olduğu gibi bu konuda da birbirinden farklı yaklaşımı olan uzmanlar var. Biz tabi ki burada bu düzen değişikliğinin Montessori sistemine göre ne zaman yapılması gerektiğine değineceğiz.

Uzmanlar ihtiyaçları zamanında ve tutarlı bir şekilde karşılanan bebekerin kendine ve dış dünyaya ilişkin olumlu bir benlik algısı geliştirdiklerini öne sürmüşlerdir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde ağladığında yanına gidip onu sakinleştirip güvende hissettirdiğiniz ve ihtiyaç duyduğunda anne sütü almasını sağladığınız sürece 3 aylık bir bebekken bile ayrı odada yatırabilirsiniz. Tabi burada birçok annenin hem bebeğinden ayrılmak istemediği hem de gece kalkıp bebeğin odasına gidip emzirmek yorucu olduğu için ayrı odaya geçiş sürecini ileriki dönemlere ertelediğini söylemek gerek.

Montessori disiplini temelde çocuğun bireyselliğini ve kendi işini kendisi yaparak kendi ayakları üzerinde duran bir birey olmasını benimseyen bir metod olduğundan, en geç 1-1,5 yaş arasında bebeğin kendi başına rahatça ve güvenle yatıp kalkabileceği, birşeye ihtiyaç duyduğunda gidip alabileceği veya yardım etmeniz için yanınıza gelebileceği Montessori yatağına geçmesini öneriyor. Tüm değişikliklere olduğu gibi bu geçişe de bebeğiniz tabi ki tepki gösterebilir. Bu süreci hem kendiniz hem de bebeğiniz için kolaylaştırmak adına aşağıdaki önerilerimizi uygulamayı deneyebilirsiniz.

 1. Bebeğinizin sizinle aynı odadayken kullandığı yastık, çarşaf uyku arkadaşı gibi eşyalarını yeni Montessori yatağına koyun. Bu bebeğinizin kendini güvende hissetmesini kolaylaştıracaktır.
 2. Montessori yatağını gündüz oyun alanı şeklinde kullanarak bu geçişi daha yumuşak yapabilirsiniz. Bu şekilde bebeğiniz öncelikle gündüz uykularını Montessori yatağında uyumaya başlayacak ve gece de aynı yerde uyumaya çok daha kolay alışacaktır.
 3. Gece uykusu öncesi bebeğinizle Montessori yatağında oyunlar oynayıp onun ortama alışmasını sağlayabilirsiniz. Uykuya geçmesi gerektiğinde de yumuşak bir ses tonuyla ona kitap okuyabilir, masal anlatabilir veya Ninni Perisi ruhuyla ona tatlı ninniler söyleyebilirisiniz

Sevgiler

Ninni Perisi

 1. Özlem diyor ki:

  En geç 1 yaş diye belirtmişsiniz ama olması gereken kaç yas belirtmemissiniz. Literatür 3. Ayda ayrılabilir çocuk diyor ama 3. Ayda Montessori yatağa alabilir miyim? Çünkü ilk 3 ay anne yani alicam, sonra 1 yaşına kadar başka yatak mi almam gerekecek. Montessori büyük bir yatak. Kafam karıştı yardımcı olur musunuz?

  • Ninni Perisi diyor ki:

   Merhaba,
   Aynen dediğiniz gibi 3 aydan sonra Montessori yatağına geçiş yapabilirsiniz. Tabi doğru modeli seçerek ve gerekli önlemleri alarak ilerlemekte fayda var 🙂 Dilerseniz daha detaylı bilgi için bize ulaşın. Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?