Renklerin Dekorasyondaki ve Çocuk Gelişimindeki Etkileri – TURUNCU

İştah Açan TURUNCU
Turuncu tam anlamıyla sosyalleşmenin rengidir. Hayatı daha mutlu algılamaya sevk ettiği için iyi huyluluğu arttırdığı düşünülmtahı harekete geçiren ve tat alma duyusunu tetikleyen turuncu, kırmızıyla benzer özelliklere sahip bir renktir. Kırmızıya göre olgunluğu ve durağanlığıyla daha az iddialıdır.

Turuncunun Dekorasyondaki Etkileri
Turuncu tam anlamıyla sosyalleşmenin rengidir. Hayatı daha mutlu algılamaya sevk ettiği için iyi huyluluğu arttırdığı düşünülmüç, dayanıklılık, neşe, bilgelik, nezaket ve saygı gibi birçok sosyal öğeyi temsil eden turuncu sosyal etkileşimi destekler ve kolaylaştırır. Ayrıca tüm bu özellikleriye insanların algısını en çok ve en kolay etkileyen renklerden biri kabul edilir. Uçuk ve pastel turuncu tonları romantic bir ortam yaratmak için de idealdir.

Turuncunun Psikolojik Etkileri
Turuncu tam anlamıyla sosyalleşmenin rengidir. Hayatı daha mutlu algılamaya sevk ettiği için iyi huyluluğu arttırdığı düşünülmektedir. Dışa dönük bir renk olan turuncu canlılığı, yaratıcılığı, cesareti ve iletişimi kuvvetlendirdiği için insanın yaşam enerjisini ve motivasyonunu artırır.

Turuncunun Çocuk Gelişimindeki Etkileri
Sessiz, çekingen ve hatta belki içe dönük bir çocuğunuz var ve onun kabuğunu kırmasına yardımcı olmak mı istiyorsunuz? O halde turuncu sizin için biçilmiş kaftan. Samimiyeti ve sosyalliği vurgulayan doası gereği turuncu, çocukların arasındaki etkileşimi arttırken pasif bir çocuğun daha dışa dönük ve katılımcı olmasına yardımcı olur. Eğlenceyi destekleyen turuncu rengin açık tonlarının çocuklarda mizah duygusunu geliştirdiği, şeftali tonlarının ise çocukların sağlam dostuklar kurmasını desteklediği gözlemlenmiştir.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir + sekiz =

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?