Renklerin Dekorasyondaki ve Çocuk Gelişimindeki Etkileri – MAVİ

Huzurun Rengi MAVİ

Gökyüzünün ve denizlerin rengi mavinin kan basıncını azalttığı ve nabzı düşürdüğü saptanmıştır. Duygusal denge ve zihinsel sakinlik ve için çocuklarla ilgili birçok alanda mavi renk kullanılır.

Mavi, gerçeğin, sadakatin, sakinliğin, içtenliğin ve sezginin rengi kabul edilir. Gözün algılamasını kolaylaştıran mavi, her yaştan insan için en sevilen renklerden biridir. Dinlendirici etkisi ve huzur verme özelliği nedeniyle özellikle bebekler için parlak mavi tercih edilir.

Mavinin Dekorasyondaki Etkileri
Sakinliği temsil etmesine rağmen mavinin özellikle koyu tonları, geniş alanlarda kullanıldığında bunaltıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle duvar gibi geniş yüzeyler renklendirilirken genellikle mavinin daha sıcak ve yumuşak etkili açık tonları tercih edilir. Açık mavi ayrıca, kullanıldığı mekanlara ferahlık sağlar.

Mavinin Psikolojik Etkileri
Mavi renk yaşama isteğini artırmada etkilidir. Ayrıca birçok kültürde sezginin ve karmaşık zihinsel yeteneğin de simgesi kabul edilir. Sinirleri yatıştırma özelliği ile bir çeşit meditasyon, huzur bulma ve duygusal arınma metodu sayılabilecek kadar etkilidir. Mavi renk zihni rahatlatırken kişiyi sosyalliğe ve dışa dönük davranışa teşvik eder.

Mavinin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri
Mavinin hakim olduğu bir ortam , duyguları sakinleştirdiği ve bedeni dinlendirdiği için özellikle çocukların çevresindeki kişilerle iletişim kurabilmesi için elverişli ve güvenilir bir zemin sağlar. Zihni sakinleştirmek ve duyguları dengelemek için çocuklarla ilgili her alanda gönül rahatlığıyla mavi kullanılabilir. Tarafsız, objektif, sakin ve fikir alışverişini destekleyen yumuşak ve pastel açık mavi tonları, aile içi sohbetler için harika bir tercihtir. Mavinin özellikle bu tonları karşılıklı paylaşım, ilişki kurma ile empati yeteneğini de geliştirir.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?