5 Adımda Montessori

  1. Maria Montessori kimdir?

Maria Montessori, İtalya’nın ilk kadın pedagogudur. Çocukların bireyselliği üzerine sayısız bilimsel çalışması olan Maria Montessori Montessori eğitim sisteminin kurucusudur.

  1. Montessori Eğitim Sisteminin Ortaya Çıkışı

Maria Montessori çocuklarla çalışmalarında derin gözlemler yaptı ve bu gözlemlerinde çocukların hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri belirledi. Maria Montessori’ye göre çocuklar sanılanın aksine, özgür seçimden, sessizlikten, düzen ve tertipten ve özgürce hareket etmekten yanaydı. Bu gözlemleri üzerine Maria Montessori, Montessori eğitimini inşa etmeye başladı.

  1. Montessori Eğitimi Temelleri

Montessori eğitim modeli çocuğun kendisi için hazırlanmış tehlikeden arındırılmış bir çevrede, özgür olarak hareket etmesini benimser. Bu süreçle çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi desteklenir, kendi kendine bireyselleşmesi ve sosyalleşmesi sağlanır. Bu konuda en dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun vakit geçirdiği her alanı onun güvenle kendi işini görebileceği hale dönüştürmektir.

  1. Montessori Çocuk Odası Dekorasyonu

Montessori eğitimini çocuğunuza uygulamak istiyorsanız, odasını gözden geçirmenizde fayda var. Çocuğun en fazla zaman geçirdiği odası kendi işini tek başına ve güvenli bir şekilde yapmasına olanak tanımalı. Yatağı kendi rahatça yatıp kalkabileceği boyutta ve yükseklikte hazırlanmalı ve temel eğitici öğeleri olan oyuncakları ve kitapları ulaşabileceği şekilde düzenlenmeli.

  1. Montessori Eğitimi Uygulamaları

Fermuar çekme,  çıt çıt kapama, düğme ilikleme gibi basit günlük yaşam uygulamaları, duyu ve matematik materyalleri, eğitici ahşap oyuncaklar, ip geçirme-dizme, halka dizme-sıralama, koordinasyon sağlayan oyuncaklar, ahşap yapbozlar gibi Montessori eğitim modelinde öne çıkan materyallerle çocuklar deneme yanılma yoluyla uygulayarak öğrenirler. Bu faaliyetler çocuğun el-göz koordinasyonunu geliştirip, bilek ve parmak kaslarını güçlendirirken çocuğun yetenekli olduğu alanın keşfedilmesini de sağlar.

 

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?