Montessori Disiplini –  Mutlu İnsanlar Yetiştiren Bir Hayat Eğitimi

Adını kurucusu İtalyan pedagog Maria Montessori’den alan Montessori eğitim yönteminin en önemli özelliklerinden biri kuşkusuz kendine has felsefesi üzerine kurulmuş olmasıdır. Kurucusu Maria Montessori kendi oluşturduğu eğitim yöntemini şöyle tanımlar: “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur. ”

Dr. Montessori’ye göre çocuk, yetişkinler tarafından şekillendirilecek bir oyun hamuru değildir. Montessori felsefesinin merkezinde; çocuğun ileride olacağı kişiyi, potansiyel olarak kendi içinde taşıdığı düşüncesi vardır. Bu bağlamda Montessori eğitimi çocuğun fiziksel, entelektüel ve duygusal potansiyeline tam anlamıyla ulaşması için özgürlüğe ihtiyacı olduğunun altını çizer. Bu özgürlükle her çocuğun kendi sınırlarına hızla erişip onları daha ileriye götüreceğini savunur. Bu konudaki en hassas detay çocuğun düzen ve özdisiplin yoluyla eriştiği bir özgürlük alanın yaratılmasıdır.

Montessori felsefesinde ‘çocuğun bireyselliği’ ön plandadır. Her çocuk, kendine özgü bir gelişime sahip bireysel bir kişiliktir. Montessori Yönteminin birincil hedefi, çocuğun bir birey olarak tüm özelliklerini mümkün olabilecek en ileri seviyede geliştirmektir. Bu bağlamda çocuğun soru sorup sorgulayan ve sorularına cevaplar bulabilen biri olarak yetiştirir. Önemli olan çocuğun kendine yeten kendi ayakları üzerinde sağlam durabilen bir birey olabilmesidir.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
1
Whatsapp Mesaj
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?