Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitimi, pediatri, psikiyatri ve antropoloji alanları üzerinde yoğunlaşmış İtalyan doktor ve eğitimci Maria Montessori tarafından geliştirilmiş çağdaş bir eğitim sistemidir. Montessori eğitimi bebeklikten itibaren çocuğun tüm yeteneklerini ve özelliklerini maksimum seviyede geliştirerek kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüveni tam, sorumluluk bilinci yüksek mutlu bireyler yetiştirmeyi hedefler.

Montessori eğitim sistemi, her çocuğun özünde öğrenme isteği olduğunu kabul eder. Başarı ölçütü, çocukların diğer çocuklara göre ne kadar öğrendiği ya da ne hızda öğrendiği değil, çocuğun öğrenmekten duyduğu mutluluktur.

Montessori eğitimi çocuğu “ileride olacağı insanın mimarı” olarak görür. Çocuğun kendine has ilgi alanlarından yola çıkıp kendi hızında özgürce hareket ederek, deneyimleyerek öğrenmesi prensibini benimser.

Montessori eğitimi oyunu çocukların sadece eğlendiği veya vakit geçirdiği bir aktivite olmaktan çok onların gerçek dünyayı ve yaşadıkları çevreyi keşfettikleri temel öğrenme deneyimi kabul eder. Bu nedenle Montessori eğitiminde çocuğun zaman geçirdiği özellikle de oyun oynadığı tüm alanlar son derece önemlidir. İşte tam da bu noktada doğumundan itibaren bebeğinizin en çok zaman geçirdiği bebek odası ve bebek odası dekorasyonunda kullandığınız, bebeğinize güvenli hareket alanı sağlayan, onun keşfetmesini destekleyen ve kendi işini kendi başına yapabilmesine olanak tanıyan Montessori mobilyaları büyük önem kazanır.

Sevgiler

Ninni Perisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 11 =

WhatsApp chat